Blog

kobieta po operacji zmnijszania uszu

Zmniejszanie, poprawa kształtu uszu- powody do operacji.

Uszy to przede wszystkim narząd słuchu i równowagi. Jednak ze względu na ich centralne położenie po bocznych stronach twarzy pełnią ważną rolę estetyczną. Odstające lub zbyt duże uszy mogą być przyczyną uciążliwych kompleksów i negatywnie wpływać na poczucie atrakcyjności. Uszy “inne” od rówieśników stają się też często pretekstem wykluczenia dziecka w szkole czy przedszkolu. Kto i dlaczego powinien zdecydować się na chirurgiczne zmniejszanie uszu lub poprawę ich kształtu?

Zmniejszanie uszu, poprawa ich kształtu- na czym polega otoplastyka?

Jedynym długotrwałym i skutecznym sposobem na niezadowolenie z wyglądu swoich uszu jest ich chirurgiczna korekcja. Ukrywanie wystających uszu pod czapką, długimi włosami czy opaską to rozwiązanie jedynie doraźne.

Chirurgiczna korekcja uszu, fachowo zwana otoplastyką, to sposób na skuteczne skorygowanie określonych wad, bezpośrednio związanych z narządem słuchu.

Najczęściej wykonuje się operację uszu odstających lub zniekształconych (np. zwinięta małżowina uszna). Często też przeprowadzany jest zabiegowe zmniejszanie uszu.

Pacjenci zgłaszają się również do gabinetu chirurga plastycznego z problemem mikrocji. Jest to wada wrodzona, polegająca na braku lub nieprawidłowym wykształceniu niektórych struktur ucha. Operacja polega na ukształtowaniu ucha bądź jego części z chrząstki żebrowej. W efekcie uzyskiwany jest możliwie najbardziej naturalny kształt.

Innym defektem estetycznym tej okolicy twarzy jest tzw. guzek Darwina. Jest to zgrubienie w tylnej, górnej części obrąbka małżowiny usznej. Możliwe jest jego usunięcie, jednak zazwyczaj po korekcji odstających małżowin usznych, guzek przestaje być widoczny i nie wpływa niekorzystnie na wygląd uszu.

W zależności od problemu i potrzeb operowane może być jedno, bądź dwoje uszu. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i trwa około 1- 2 godziny.

efekt po operacji uszu

Zmniejszanie uszu i poprawa ich kształtu- dla kogo?

Powodów korekcji uszu jest wiele. Każda osoba ma bowiem odmienne wyobrażenia na temat idealnego wyglądu uszu i kieruje się indywidualnymi przesłankami. Zazwyczaj jednak motywacją do operacji są nieprzyjemne komentarze znajomych czy rodziny. Osoby zmagające się z kompleksem wyglądu swoich uszu są przewrażliwione nawet na zbyt nachalny wzrok innych na ich “nieidealne” uszy. Jeżeli daną osobę spotyka to nagminnie-  nieświadomie “ucieka” przed takimi sytuacjami. W efekcie- automatycznie izoluje się od życia towarzyskiego i społecznego.

Dla osób publicznych wizerunek zewnętrzny jest wyjątkowo ważny. Osoby występujące na scenie, telewizji czy udzielające się w mediach społecznościowych są narażone na nieustanną ocenę ich wyglądu. Dlatego też ta grupa osób często odwiedza gabinety plastyczne, chcąc poprawić wygląd swoich uszu.

Inną grupą osób, mającą powody do podjęcia decyzji o korekcji uszu są ofiary wypadków (przede wszystkim komunikacyjnych). Często pomocy szukają również zawodnicy sportów kontaktowych po nierzadkich urazach z deformacją twarzoczaszki.

Korekta uszu u dzieci

Dzieci to szczególna grupa pacjentów chirurgii plastycznej. Rodzice dzieci z anomaliami zewnętrznymi narządu słuchu bardzo wcześnie szukają pomocy w rozwiązaniu tego problemu. Rodzice chcą w porę zaoszczędzić dziecku nieprzyjemnych uwag ze strony rówieśników w wieku szkolnym. Korekcja uszu odstających jest najczęstszym zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej wykonywanym u dzieci. Specjaliści uważają, że najwcześniej można go wykonać u dzieci powyżej 5- 6 roku. Dopiero wtedy małżowiny uszne są wystarczająco wykształcone. Chirurdzy zabieg korekcji uszu u dzieci przeprowadzają zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym.

korekcja uszu u dzieci

Podsumowanie

Powody korekcji uszu są różnorodne. Jednak zawsze sprowadzają się do obniżenia ogólnej jakości życia, a szczególnie wycofania się z życia społecznego. Prężnie rozwijająca się chirurgia plastyczna oferuje jednak skuteczne i długotrwałe metody na pozbycie się kompleksów dotyczących wyglądu naszego narządu słuchu.